Holicí strojky
Holení je díky nim rychlejší, pohodlnější a oproti běžnému holítku odpadá riziko pořezání. Mají sice vyšší pořizovací cenu, ale dlouho vydrží a ušetříte za žiletky. Strojky se zastřihovačem umožňují vousy zkracovat na požadovanou délku nebo nežádoucí chloupky odstranit úplně. Po úpravě vousů strojkem přichází na řadu péče o ně za pomoci speciálních přípravků.
Typ napájení strojku
- Akumulátorové holicí strojky – Mají v sobě akumulátor, který se dobíjí kabelem. Po nabití je možné strojek kdykoliv používat.
- Bateriové holicí strojky – Fungují na běžné baterie typu AA nebo AAA. Ty se ale musí poměrně často měnit.
- Síťové holicí strojky – V době holení jsou zapojeny do elektrické sítě. Nelze je využívat na mokré holení.
Typ hlavice
- Holicí strojky s frézkovou hlavicí – Má obvykle tři hlavice, které rotují a tím seříznou vousy, které skrze ně prochází. Dobře se přizpůsobuje zakřivení tváře a oholí i vousy, které rostou různými směry. Nehodí se na krátké a řídké vousy.
- Holicí strojky s planžetovou hlavicí – Planžety v sobě mají otvory s břity. Vousy, které projdou dírkami, nože oholí. Jedná se o rychlý a přesný typ holicí hlavice. Na dlouhé vousy se tento typ hlavice nehodí.
Doplňkové funkce
- Holicí strojky na mokré holení – Mokré holení sice vyžaduje pěnu nebo gel, ale při této technice se oholí i tvrdé nepoddajné vousy, které po aplikaci přípravku na holení změknou.
- Holicí strojky s čisticí stanicí – Kromě nabíjení jej čisticí stanice i promaže, odstraní uvízlé vousy a chlupy a tím udržuje strojek v dobrém stavu.
- Holicí strojky se samoostřící čepelí – Čepele v těchto strojcích jsou mimořádně odolné a ani při jejich častém používání není nutné je měnit.
Podle čeho ještě vybírat
- Voděodolnost – S vodotěsným strojkem nemusíte řešit, zda právě máte vousy mokré třeba ze sprchy. Můžete se dokonce holit přímo v ní.
- Rychlonabíjení – Některé značky dokázaly zkrátit proces nabíjení z 2–3 hodin zhruba na hodinu. To přijde vhod třeba na cestách, až se vám strojek vybije.
- Výdrž na jedno nabití – V případně akumulátorového provedení hraje zásadní roli. Můžete se setkat se strojky s výdrží okolo 50 minut, ale také se strojky, které vypoví službu už po 10 minutách a bude třeba je dobíjet téměř po každém oholení.
- Ukazatel stavu nabití – V případě levnějších modelů se může jednat o kontrolku. Dražší holicí strojky mají často displej, který dokáže zobrazit i další informace jako třeba potřebu vyčištění.
Oblíbené značky holicích strojků
- Holicí strojky Sencor – Většina modelů má frézkovou hlavici a mají akumulátorový typ napájení. Některé modely jsou voděodolné a nabízí funkci rychlonabíjení. Najít mezi nimi lze i strojky, které jsou zároveň zastřihovače.
- Holicí strojky Philips – V nabídce najdete modely s frézkovou i planžetovou hlavicí, některé modely jsou zároveň i zastřihovače a většina jich je voděodolná. Philips nenabízí bateriové strojky.
- Holicí strojky Braun – Nabízí pouze planžetové hlavice a maximální doba provozu je 60 minut. Většina strojků ale má funkci rychlonabíjení a jsou vybaveny LED displejem.
- Holicí strojky Remington – Mají sice nižší dobu provozu, ale doba plného nabití je poměrně krátká. V nabídce jsou frézkové i planžetové hlavice.
Údržba strojku
Aby vám elektrický holicí strojek dlouho a bezproblémově sloužil, základem by mělo být jeho pravidelné čištění. Stačí odklopit kryt frézkových hlav nebo sundat planžetu. Vnitřek se u levnějších modelů čistí přiloženým kartáčkem. Dražší, vodotěsné modely stačí opláchnout. Nejpokročilejší strojky mívají dokonce čisticí stanici, do které je pouze vložíte, a funkce samočištění se o vše postará za vás.