Elektrocentrály
Elektrický generátor využijete například na chatách, v karavanech, na stavbách, při venkovních akcích, ale také jako záložní zdroj energie v případě výpadku elektrického proudu. Lze pořídit tiché modely nebo provedení s podvozkem pro jednodušší přemisťování.
Které palivo zvolit?
- Benzínové elektrocentrály – Cenově dostupné, kompaktní a poměrně tiché. Mají však vyšší spotřebu paliva, menší životnost a příliš se však nehodí na trvalý provoz. Ideální na chatu.
- Dieselové elektrocentrály – Dlouhá životnost a nízká spotřeba je vykoupena vyšší hlučností a cenou. Hodí se tak zejména na stavby a do podobně náročných podmínek.
- LPG elektrocentrály – Vynikají nízkou hlučností, úsporností a ekologičností. Doplňování paliva ale není tak praktické a při nízkých teplotách se zvyšuje jeho spotřeba.
- Kombinované benzínové/LPG elektrocentrály – Umožňují využití obou typů paliva a kombinuje tak jejich výhody. Vyžadují však větší počáteční investici než benzínové.
Zdánlivý vs. maximální výkon elektrocentrály
U elektrocentrál se lze setkat se dvěma hodnotami výkonu. Zdánlivý výkon se uvádí v kilovoltampérech a jde o výkon, který Vám může elektrocentrála potenciálně dodat, pokud jsou všechny části v souladu. Maximální výkon elektrocentrály v kilowatthodinách je potom skutečný výkon, který je elektrocentrála schopna v provozu stále dodávat bez poškození elektrocentrály i připojených zařízení. Obě hodnoty by měly být vyšší než součet výkonů všech zařízení, která budou na elektrocentrálu napojena. Invertorové elektrocentrály umí výkon automaticky regulovat podle spotřeby připojených zařízení. Navíc jsou kompaktní a tiché.
Startování elektrocentrály
- Elektrocentrály s manuálním startem – Nejjednodušší a nejlevnější řešení, vyžaduje ale fyzickou sílu k tahání šňůry.
- Elektrocentrály s elektrickým startem – Startují se jednoduše pomocí tlačítka. Za pohodlí si však připlatíte. Automatický start potom umožňuje samovolné spuštění v případě výpadku proudu.
- Elektrocentrály s kombinovaným startem – Lze je nastartovat jak tlačítkem, tak v případě potřeby i šňůrou.
Kolik fází je potřeba?
Jednofázové elektrocentrály jsou vhodné pro napájení zařízení s příkonem do 230 V, vystačí tak většině uživatelů. Pokud však potřebujete napájet výkonnější zařízení, například na stavbě, je potřeba zvolit třífázovou elektrocentrálu.
Oblíbení výrobci elektrocentrál
- Elektrocentrály Honda – Japonské rámové i invertorové benzínové generátory v širokém spektru provedení.
- Elektrocentrály Medved – Český výrobce benzínových elektrocentrál s motory Honda nebo Vanguard.
- Elektrocentrály Scheppach – Dostupné benzínové i dieselové elektrocentrály německé provenience.