Dětská kola
Zejména menší děti a začínající malí cyklisté ocení nízkou váhu kola, která jim usnadní manipulaci a jízdu. Pro děti, které ještě nedosáhnou na brzdovou páku, je vhodné pořídit kolo, které disponuje protišlapnou brzdou. Sebedůvěru jim do začátku mohou dodat i balanční kolečka, ale některé děti mají natolik dobrou průpravu z odrážedel, že balanční kolečka nepotřebují. Větším dětem jízdu usnadní kolo s přehazovačkou.
Jakou zvolit velikost kola?
Menší děti se potřebují při nasednutí na kolo dotýkat oběma nohama země. Větším dětem stačí, pokud se při nasednutí na kolo dotýkají země pouze špičkou boty. Velikost kola se uvádí v palcích.
- 12" – Jsou vhodná pro děti ve věku 2–3 roky (výška 90–100 cm). Doplněna jsou balančními kolečky, protišlapnou brzdou a jsou jednorychlostní.
- 14" – Využijí je děti ve věku 3–4 roky (výška 95–105 cm). Mají podobné vybavení jako kola 12". Je možné začít učit dítě rovnou na kole 14".
- 16" – Jsou určena pro děti 4–5 let (výška 100–115 cm). Podobají se kolům 12" a 14".
- 20" – Tato kola jsou pro děti ve věku 6–9 let (výška 115–130 cm). Již disponují přehazovačkou, některá kola i odpružením a běžnými brzdami.
- 24" – Kola pro větší děti ve věku 9–12 let, (výška 125–155 cm). Výbavou se podobají kolům pro dospělé cyklisty.
Materiál rámu
- Dural – Kola s rámy z duralu jsou levnější, ale těžší než karbonová. Není tak křehký, dobře odolává rzi, ale netlumí příliš vibrace.
- Karbon – Rámy z karbonu jsou kvalitní, lehké a dobře tlumí vibrace při jízdě. Nevýhodou je jejich vysoká cena.
- Ocel – Největšími výhodami ocelových rámů jsou odolnost, nízká cena a pohodlná jízda. Ocel ale snadno koroduje a je také poměrně těžká.
Odpružení kola
- Celoodpružené kolo – Hodí se zejména do terénu, zajišťují pohodlí a vysokou stabilitu.
- Odpružená vidlice – Zajistí pohodlí při jízdě v terénu. Mírní nárazy a dopady a tlumí jejich přenášení do řídítek a rukou.
- Neodpružené kolo – Hodí se pro jízdu na asfaltových a pevných cestách.
Typ brzd
- Kotoučové – Jsou výkonnější než ráfkové brzdy. Na jejich účinnost nemají vliv povětrnostní podmínky. Mají vyšší cenu, hmotnost a jsou náročnější na seřizování. Jsou bezpečnější než ráfkové, a proto jsou v současné době populárnější.
- Ráfkové – Fungují na principu tření špalku o plochu ráfku. Jsou levnější, snadno se udržují, ale nejsou tak spolehlivé a bezpečné jako kotoučové.