Elektrokoloběžky
Mohou usnadnit cestování po městě i v terénu. Hodí se zejména na dojíždění do práce, do školy i na výlet. Skládací modely jednoduše složíte a vezmete s sebou do MHD, do auta, ale také je snadno zamknete do skříňky nebo umístíte pod stůl. Nebudete tak muset řešit parkování. Elektrická koloběžka je poháněná elektromotorem a dojezd určuje vzdálenost, kterou ujedete na jedno nabití.
Proč si pořídit elektrokoloběžku?
Výhody
- Vhodné na časté dojíždění do školy i do práce
- Dají se převážet v dopravních prostředcích a brát do interiéru
- Pohodlný styl cestování, který lze kombinovat s fyzickou aktivitou
- Mohou do města i do terénu
- Jízda je zábavná
- Mohou mít sedátko i úložný prostor
- Existují v různém provedení, i jako chopper nebo skútr
Nevýhody
- Omezený dojezd na jedno nabití
- Závislost na dobíjení
- Nebezpečnost kolizí
- Náchylnost ke krádežím
- Nižší pohodlí při delších jízdách
- Méně praktická jízda za špatného počasí
Kde je možné s elektrokoloběžkou jezdit?
- Elektrokoloběžka do města – K přednostem městské elektrokoloběžky patří nižší cena, odlehčené tělo, často možnost složení a celková kompaktnost. Nebudete s ní však moci jet mimo zpevněné cesty a její výkon bývá nižší.
- Elektrokoloběžka do terénu – O něco bytelnější typ elektrické koloběžky, která tlumí nárazy na nerovném povrchu díky odpružení kol a nafukovacím kolům. Do terénu je také třeba zvýšeného výkonu a kapacity baterie, s čím se také pojí delší dojezd. Nevýhodou je pak vyšší cena a hmotnost.
Styl určuje pohodlí i dojezd
- Klasická elektrokoloběžka – Nejzákladnější model s nejnižší cenou. Vzhledově připomíná klasickou koloběžku. Některé modely mohou disponovat sedátkem a často se jedná o skládací typ do města.
- Elektrokoloběžka chopper – Speciální typ koloběžky, která připomíná populární chopper. Její konstrukce je mnohem bytelnější, takže není přenositelná a je třeba při jízdě řešit parkování. Nejen sedátko přináší vyšší komfort při jízdě, tlumení nárazů a stabilitu. Výběr mezi choppery je však omezenější a cenově se pohybují o něco výše.
- Elektrokoloběžka skútr – Připomíná klasický skútr se sedátkem. Často je její součástí i praktický úložný prostor a svým pohodlím a jednoduchému použití se hodí například i důchodcům.
- Elektrokoloběžka se sedátkem – Sedátkem mohou disponovat různé typy koloběžek, včetně klasické městské. V některých případech sedátko můžete i odšroubovat a opět připevnit. Užitečné je hlavně při delších cestách a výletech.
- Skládací elektrokoloběžka – Odlehčený typ klasické elektrokoloběžky. Snadno ji složíte a vezmete do ruky při cestování různými dopravními prostředky nebo vezmete s sebou do interiéru a uschováte třeba do skříňky nebo pod stůl.
Na co se při výběru ještě zaměřit?
- Určení – Elektrokoloběžky jsou primárně určené pro dospělé, ale existují i elektrokoloběžky pro děti, které mívají barevnější design, menší konstrukci, nižší výkon i nastavitelná řídítka.
- Výkon – Vyšší výkon je důležitý hlavně v terénu a při jízdě do kopce. Méně zkušeným a dětem se doporučuje méně výkonná koloběžka, která jede pomaleji, takže je bezpečnější.
- Maximální rychlost – Vyplývá z výkonu koloběžky. Čím vyšší výkon, tím vyšší maximální dosažitelná rychlost.
- Dojezd – Udává, kolik kilometrů zvládne elektrokoloběžka ujet na jedno dobití. Výsledné číslo bývá však ovlivněno více faktory, například stylem jízdy nebo váhou jezdce.
- Materiál – Materiál rámu značně ovlivní odolnost a hmotnost vozítka. Nejčastěji se využívá dural, který je lehký i pevný.
- Odpružení kol – Důležité zejména v terénu, tlumí totiž nárazy a zmírňuje otřesy. Koloběžka může být celoodpružená, neodpružená nebo jen s odpruženou vidlicí.
- Úložný prostor – Některé typy elektrokoloběžek mohou mít součástí úložné boxy nebo držáky, což se velmi hodí při převážení většího množství věcí nebo nákupu.