Vzduchovky
Najdou využití při sportovní střelbě nebo při tréninku střelby. K jejich pořízení nemusíte vlastnit zbrojní průkaz a do ráže 6,35 mm (kat. D) je ani není třeba registrovat. Kromě základních typů existují i vzduchovky s optikou, které usnadní zamíření na delší vzdálenost, nebo vzduchovky se systémem BlowBack, který navozuje realističtější pocit ze střelby simulací zpětného rázu zbraně.
Jak se dělí vzduchovky podle typů?
- Brokovnice – Vypadají jako dlouhé lovecké nebo ruční zbraně. Jsou vhodné pro trénink a zábavnou střelbu. Střílí rozptýlené broky namísto přesných diabolek.
- Pistole – Krátká ruční palná zbraň, která se hodí ke střelbě na kratší vzdálenosti. Nejčastěji se z nich střílí broky, které jsou více destrukční než diabolky.
- Samopaly – Tyto vzduchovky jsou vhodné k akčnímu střílení, mají velký zásobník a některé umožní automatickou střelbu dávkou.
- Pušky – Využijete je pro terčovou střelbu a lov, protože jsou přesné.
Typy vzduchovek na základě mechanismu
- CO2 vzduchovky – Jsou poháněné pomocí jednorázových bombiček s oxidem uhličitým a umožňují vícerannou střelbu.
- PCP vzduchovky – Zkratka PCP znamená Pre-Charged Pneumatic – tyto zbraně pohání stlačený vzduch z kartuše. Jinak se jim říká větrovky. V rámci vzduchovek se jedná o nejsilnější zbraně. Tu doplníte z tlakové láhve. Oproti pružinovým nabízí také vícerannou střelbu a jejich velkou výhodou je vysoká přesnost a nezávislost na okolních teplotách.
- Pružinové vzduchovky – Jsou poháněny stlačenou pružinou. Tu je nutné zalomením hlavně stlačit a do zbraně vložit diabolku před každým výstřelem. Jedná se o nejběžnější typ vzduchovky.
Další typy zbraní pro rekreační střelbu
- Praky – Nepodléhají registraci, jsou volně prodejné. Střílí se z nich nejčastěji ocelovými nebo plastovými kuličkami o různých průměrech.
- Airsoftové zbraně – Fungují pomocí pružiny a střílejí plastové kuličky. Využívají se při hraní airsoftu, kde po sobě hráči z těchto zbraní střílejí.