Dveřní kování
Dají se využít na všech typech dveří, ať už jsou interiérové nebo vchodové. K mání jsou čistě účelová i designová provedení podle toho, jestli se použijí v domově, v kanceláři nebo průmyslových prostorech. Pokud chcete lépe zajistit váš majetek, vyplatí se pořídit bezpečnostní kování, které chrání zámek a je pevněji uchyceno do dveří. Moderní alternativu pak představují chytré zámky.
Tvar kování
Štítová kování – Představují klasičtější provedení, které má kliku i zámek v jednolitém štítu. Dnes se používají především v exteriéru. Před nákupem je nutné znát rozteč, tedy vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče.
Rozetová kování – Kryty zámku a kliky tvoří samostatné kusy, což působí elegantněji. Častěji se využívají pro interiérové dveře, bezpečnostní rozetová kování se vyskytují vzácně. K mání jsou kulaté, hranaté i oválné rozety.
Paniková kování – Splňují bezpečnostní požadavky pro nouzové východy na únikových cestách, kde umožňují rychlou evakuaci stisknutím kliky či madla bez použití klíče.
Druh zámku
Kování se liší také tím, jakou mají přípravu pro zámek. Podle toho se hodí spíše pro vchodové, nebo interiérové dveře. Vložka může být součástí kování, často je ale nutné ji dokoupit samostatně stejně jako zadlabací zámek.
Cylindrická vložka – Kování s cylindrickou vložkou se používá u dveří, které se často a pořádně zamykají, tedy domovních, bytových nebo například sklepních.
Dozický klíč – Jsou určeny zejména pro formální zamčení interiérových dveří. Oproti cylindrickým lépe vypadají, ale jsou méně praktické i bezpečné.
WC klička – Jak napovídá název, hodí se hlavně do dveří na toaletu, jelikož mají otočnou západku místo klíče.
Kliku, kouli, nebo madlo?
Větší bezpečnost u vchodových dveří zajišťují řešení klika/koule nebo klika/madlo, které lze zvenku otevřít pouze použitím klíče. Nejčastějším řešením v interiéru jsou provedení s klikou na obou stranách, koule představuje designovou alternativu, která může být pevná i otočná. Madlo je pak určeno pro velké dveře ve společných prostorách.