Jímky
Lidově se jim také říká žumpy. Jsou to jednokomorové bezodtoké nádrže na odpadní vody. Po naplnění jímky je nutné jejich vyvážení fekálními vozy. Septiky také skladují odpadní vodu, ale navíc je také zpracovávají v oddělených komorách.
Jaký objem zvolit?
- Do 5 000 l – Vhodné pro menší objekty a rodinné domy
- 5 000 až 10 000 l – Pro středně velké objekty a rodinné domy
- 10 000 l – Pro velké a extra velké objekty a rodinné domy
Materiál
- Plast – Je lehký, snadno se instaluje a odolá korozi. Nemusí být tak trvanlivý jako polyethylen a polypropylen.
- Polyethylen – Má jednoduchou strukturu, kde jsou atomy uhlíku v molekulách spojeny pouze jednoduchou vazbou. Je více odolný než plast, ale zase je dražší.
- Polypropylen – Má složitější strukturu než polyethylen. Obsahuje větvení v molekulové struktuře díky přítomnosti methylové skupiny (-CH3) na každém druhém atomu uhlíku v hlavním řetězci polymeru. Jedná se o nejodolnější, ale také nejtěžší variantu.
Vlastnosti
- Dvouplášťová – Je určena do míst, kde je vysoký výskyt spodní vody. Je složená ze 100% vodotěsných plášťů, které brání proti případným proniknutím spodní vody. Meziplášť můžete vylít betonem a vytvořit tzv. ztracené bednění.
- K obetonování – Vyznačuje se velkou stabilitou, masivností a odolností.
- Samonosná – Není potřeba ji obetonovat. Nejčastěji se usazuje na základovou desku a následně se obsype zeminou či štěrkem.
- Pojezdová – Jedná se většinou o dvouplášťovou jímku, která disponuje pojezdovým poklopem. Po tomto poklopu se mohou bezpečně pohybovat vozidla.
- Přečerpávací – Hodí se na přečerpávání odpadních vod do gravitační nebo tlakové kanalizace. Využijete tam, kde jsou odpady z objektu vyvedeny pod úrovní kanalizace nebo jsou od kanalizace daleko.